Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Menü
Ön itt jár: > Kezdőlap >

Világítástechnikai tudnivalók

Jó, ha tisztában vagyunk az alapfogalmakkal, hiszen ezek ismeretében sokkal tudatosabban alakíthatjuk ki az adott tér megvilágítását.

A LUMTECH LED fényforrások is bővelkednek a választékban, és sokszor csak néhány betű és szám szolgál tájékoztatásul pl. E27, 4000 K, IP20 de vajon mit jelentenek ezek? Ennek járunk most utána.

A foglalatok típusai
A lámpák csatlakoztatásának egyik alapvető eleme a foglalat, amely az áramellátásért felel. A foglalatok típusát általában betűkkel és számokkal jelölik, ahol a szám a méretet (például átmérőt vagy tűtávolságot) jelöli milliméterben. Az elnevezés segít abban, hogy könnyebben megtaláljuk a megfelelő fényforrást az adott lámpatesthez. A fenti példában az E27-es jelzés mutatja a foglalat típusát és méretét.

Mit jelent a színhőmérséklet?
Szintén a fenti példából indulva ki a K (kelvin) betű jelöli a színhőmérsékletet. A fény színét egy adott hőmérsékleten sugárzó fekete test színéhez viszonyítva határozzuk meg. Ha például egy fémet elkezdünk melegíteni, az eleinte vöröses árnyalatot kap, majd ahogy tovább hevítjük, sárgává, fehérré, végül kékes árnyalatúvá válik.

Ez a jelenség jól szemlélteti, hogy a melegebb színek (például a sárgás-vöröses árnyalatok) alacsonyabb hőmérséklethez köthetők, míg a hidegebb, kékes árnyalatok magasabb hőmérsékleten jelennek meg.

  • 2700K alatti értékek: sárgás-fehér fény
  • 2700K-3500K: meleg fehér árnyalat
  • 3500K-5000K: semleges fehér
  • 5000K-6500K: hideg fehér, nappali fény
  • 8000K felett: természetes környezetben előforduló kékes fény, például felhőtlen égbolt


Áramütés elleni védelem osztályai
Az elektromos berendezések biztonsága nagyon fontos szempont, ezért különböző védelmi osztályokat határoztak meg arra, hogy felismerjük mennyire veszélyes vagy éppen biztonságos egy eszköz.

  • 0. osztály: Az áramütés elleni védelem kizárólag az alap szigetelésen múlik. Ha ez megsérül, a készülék már nem biztonságos.
  • I. osztály: Az aktív vezetőelemek földeléshez való csatlakoztatása révén biztosított a védelem.
  • II. osztály: A berendezés kettős vagy megerősített szigeteléssel van ellátva, amely extra védelmet ad.
  • III. osztály: Az áramütés kockázatát a tápfeszültség lecsökkentésével érik el, így biztonságosabbá téve a használatot.


IP-védettségi besorolás
Kanyarodjunk vissza fenti példához, ahol láthatunk egy IP20 jelzést. Az IP-kód (International Protection Rating) azt mutatja meg, hogy egy elektromos eszköz mennyire ellenálló a külső hatásokkal – például porral és vízzel – szemben.

Az első számjegy a szilárd tárgyakkal (például por) szembeni védettséget jelzi, míg a második szám a nedvesség elleni védelmet határozza meg. Minél magasabb egy számérték, annál jobban ellenáll az adott környezeti tényezőnek.

A világítástechnika terén ezek az alapfogalmak segítenek eligazodni a különböző termékek és technológiák között, hogy mindenki megtalálhassa az igényeinek megfelelő fényforrást.